İlgili Yazılar
 • Hadislerle Oruç
  Hadislerle Oruç
  Kadir gecesinde dua ve istiğfar ederek sabahlara kadar son imtihanını başarıyla verenler Ramazan bayramında madalyalarını alacaklardır.
 • ORUÇLA İLGİLİ DİĞER MESELELER
  ORUÇLA İLGİLİ DİĞER MESELELER
  Deyyer limanında oturan bir kimse, Ramazan ayının birinden yirmiyedisine kadar oruçlu olur ve yirmisekizinci günün sabahı Dubaya yolculuk...
 • ORUÇ- RUZE
  ORUÇ- RUZE
  İslâmın dört temel ibadetinden ve beş esasından biri. Farsçadan Türkçeye geçmiş bir isimdir...
 • Nombre de visites :
 • 3392
 • 24/10/2007
 • Date :

HAMİLE VE SÜT VEREN KADIN

hamile ve süt veren kadin

  S.762: Hamile kadına hamileliğinin ilk aylarında oruç tutması farz mıdır?

  C: Sırf hamile olmak orucun farz olmasını engellemez; ancak oruç tutması yüzünden kendisi veya cenin için bir zarar geleceğinden korkar ve bu korkusu halk tarafından yerinde bulunursa oruç tutması farz olmaz.

  S.763: Hamile olan kadın orucun cenine zararlı olup olmadığını bilmezse oruç tutması farz olur mu?

  C: Oruç tuttuğunda cenine bir zarar gelmesinden korkar ve bu korkusu halk tarafından kabul edilen bir sebebe dayanırsa, orucunu yemesi farzdır; aksi durumda oruç tutması farz olur.

  S.764: Hamile bir kadın diğer bir çocuğunu da emzirir ve aynı zamanda Ramazan ayının orucunu da tutar, rahmindeki bebeği ölü olarak dünyaya getirirse; önceden oruç tutmasının zararlı olduğuna ihtimal verdiği halde oruç tutmuşsa tuttuğu oruç sahih midir? Diyet vermesi de farz olur mu? Eğer zararlı olmasına ihtimal vermeden tutmuş, ancak sonra zararlı olduğu anlaşılmışsa vazifesi nedir?

  C: Önceden orucun zararlı olacağından korkar ve bu korkusu halk tarafından doğrulanacak şekilde olursa veya sonradan orucun kendisine veya cenine zararlı olduğu anlaşılırsa orucu sahih değildir. O orucu kaza etmesi farzdır. Ancak; ceninin diyetinin farz oluşu, annesinin oruç tuttuğu için ceninin öldüğünün ispatlanmasına bağlıdır.

  S.765: Allah"a şükürler olsun bir çocuk sahibi oldum. Bebeğime şimdi süt emzirmekteyim; Ramazan ayı girmek üzeredir ve ben oruç tutmaya kararlıyım, ama oruç tuttuğumda bünyem zayıf olduğu için sütüm kesiliyor ve bebeğim ise her on dakikada bir süt istiyor; bu durumda vazifem nedir?

  C: Oruç tutmanız sebebiyle, sütünüzün azalması veya kurumasından dolayı bebeğe zarar dokunacağından korkarsanız orucunuzu yemeniz câizdir. Tutamadığınız her günün orucu için fakire bir mudd (yaklaşık 750 gr) taam (yiyecek maddeleri) vermeniz ve sonra da iftar ettiğiniz orucu kaza etmeniz farzdır.


Hastalık ve Doktorun Menetmesi

ORUCU BOZAN ŞEYLER

 

 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (0)