İlgili Yazılar
 • Hz. Resulullahın (s.a.a) Hacla İlgili Sünnet Ve Âdâbı
  Hz. Resulullahın (s.a.a) Hacla İlgili...
  Merhum Kuleyni el-Kâfî kitabında senedini zikrederek Ebul Ferecin şöyle dediğini nakleder: Ebân İmam Sadık (a.s)dan Resulullah (s.a.a)in...
 • Umre ve Haccın Adap ve Müstehapları
  Umre ve Haccın Adap ve Müstehapları
  Umrenin Müstehapları İhramdan Önce 1- Zilkade ayının başından ve eğer yapamazsa Zilhicce ayının başından saç ve sakalını kısaltmamak....
 • İHRAMLIYA HARAM OLAN ŞEYLER
  İHRAMLIYA HARAM OLAN ŞEYLER
  İhramlı iken hacıya haram olan şeylerin fihristini verdikten sonra, şimdi onların içerisinden hacıların en çok karşılaştığı kısımları açıklamağa çalışacağız.
 • Nombre de visites :
 • 2807
 • 24/10/2007
 • Date :

Temettü Haccinin Amelleri -1

IHRAM

hac

  (Temettü Haccinin Ilk Ameli)

  Temettü hacci da Temettü umresi gibi ihramla baslar.

* Hac Ihraminin Keyfiyeti: Hac ihramiyla umre ihrami sadece niyette farklidir; bu ikisi arasinda baska bir farklari yoktur. Umrede, Temettü umresi niyetiyle ve hacda ise Temettü hacci niyetiyle ihrama girilir.

* Hac Ihraminin Vakti: Temettü umresinin amellerinden sonra, Zilhiccenin dokuzuncu günü ögleye kadar Arafat"a vakfeye yetisecek kadar vakti olursa, kâfidir.

* Hac Ihraminin Yeri: Hac ihramina Mekke"de girmek gerekir; ancak Hicr-i Ismail"de veya Ibrahim Makami"nin yaninda ihrama girmek müstehaptir.

Ihramdan cemreleri taslamaya kadar haccin tüm amelleri ibadettir ve namaz ve diger ibadetler gibi Allah"in rizasini kazanmak ve emrine itaat etmek kastiyla yapilmalidir.

Temettü hacci için ihrama girdikten sonra, Temettü umresinde haram olan bütün seyler yine haram olur.

ARAFAT"TA VAKFE

  (Temettü Haccinin Ikinci Ameli)

  Haci adaylari, Mekke"de ihrama girdikten sonra Arafat"ta vakfe etmek için oraya hareket etmelidirler.

1- Vakfe nedir: Arafat çölünde bulunmaya vakfe denir; piyade veya binek üzerinde bulunmasi, oturmasi veya uyumasi fark etmez. Yani haci, o gün o çölde bulunup, oradan disariya çikmamalidir.

2- Vakfe Süresi: Farz ihtiyat geregi hacilar Zilhicce"nin dokuzuncu gününün ögle vaktinden, o günün aksam ezanina kadar Arafat çölünde kalmalidirlar.

3- Arafat"ta vakfe yapmak ve haccin diger amelleri -tavaf ve namaz disinda- taharete (abdest ve gusül) gerek yoktur. Ancak taharetli olmak müstehaptir.

4- Arafat"ta hacilara, hacilarin orada bulunmasindan baska bir sey farz degildir. Ancak bir çok müstehap amelleri vardir. Orasi, dua ve duanin kabul görmesi için en iyi mekandir. Orada okunmasi gereken en iyi dua Imam Hüseyin"in (a.s) ve Imam Zeynülabidin"in (a.s) meshur Arefe dualaridir.

MES"AR-ÜL HARAM"DA(*) VAKFE

  (Temettü Haccinin Üçüncü Ameli)

  Zilhicce ayinin dokuzuncu gününün aksamindan sonra (Kurban bayrami gecesi) hacilar Arafat"tan çikip, baska bir hac ameli için Mes"ar-ül Haram"a dogru hareket ederler.

1- Mes"ar"da Vakfe Süresi: Farz ihtiyat geregi haci, Zilhiccenin onuncu gecesi sabah ezanina kadar Allah"in emrine itaat için Mes"ar"de kalmali ve sabah ezanindan itibaren Mes"ar-ül Haram"da vakfe niyeti edip, günes doguncaya kadar orada kalmalidir.

2- Mes"ar-ül Haram"da, orada kalmaktan baska hacinin üzerine hiç bir sey farz degildir. Elbette oranda da yapilacak bir çok müstehap ameller vardir. Allah"i zikretmek ve Mina"da cemreleri taslamak için çakil tasi toplamak bu cümledendir.

(*)Mes"ar-ul Haram: Arafatla Mina arasindaki uzun bir vadidir; ona Müzdelife de denmektedir. Hacilarin Kurban Bayrami gecesini orada geçirmeleri gerekiyor.


HAC AYI (1)

HAC AYI (2)

 

 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (0)