İlgili Yazılar
 • Müslümanda On Haslet
  Müslümanda On Haslet
  İmam Ebu-l Hasan Ali Rıza (a.s) şöyle buyurdu:"Müslümanda on haslet olmadıkça aklı kemale ermez: ...
 • Ey Resulullah'ın torunu nasıl amel edeyim?
  Ey Resulullah'ın torunu nasıl amel...
  Süfyan-ı Sevri şöyle diyor: "İmam Sadık aleyhi's-selâm'ın huzuruna varıp: "Bana sizden sonra sarılacağım (amel edeceğim) bir vasiyette bulunun." ...
 • İmanla temiz işler anlaşılır
  İmanla temiz işler anlaşılır
  İmam Ali (as): İmanla temiz işler anlaşılır; temiz işlerle din ilmi yaşar; din ilmiyle ölümden korkulur; ölümle dünya son bulur ve dünya ahiretin...
 • Nombre de visites :
 • 2116
 • 30/4/2008
 • Date :

İmam Hasan Askeri (a.s)'dan Tavsiyeler

imam hasan askeri (a.s)

   İmam Hasan Askeri (a.s) şiilerine buyurdular ki:“Sizlere Allah’tan korkmayı, dininiz hususunda vera’lı (şüpheli şeylerden kaçınan) olmayı, Allah için çaba göstermeyi, doğru konuşmayı, size güvenip yanınızda emanet bırakan kimseye ister iyi olsun, ister kötü emanetini iade etmeyi, secdeleri uzatmayı ve iyi komşuluk yapmayı tavsiye ediyorum; işte Muhammed salla’llâhu aleyhi ve alih bunlarla gönderilmiştir. Onların (Ehl-i sünnet’in) namazlarına katılın, cenaze merasimlerine katılın, hastalarını ziyaret edin, haklarını ödeyin.

    Sizden biri, dininde vera’lı, doğru konuşan, emaneti sahibine veren ve halka karşı güzel ahlaklı olduğunda “Bu Şiidir” denilir. Bu ise bizi hoşnut eder. Allah’tan korkun, bizlere süs olun, utanç vesilesi olmayın. Muhabbetleri bize doğru çekin; her çeşit kötülüğü bizden uzaklaştırın. Çünkü biz, hakkımızda söylenen her iyiliğin ehliyiz ve hakkımızda söylenen her kötülükten uzağız. Allah’ın kitabında, bizim hakkımız, Hz. Resulullah’a yakınlığımız ve Allah tarafından da tertemiz (masum) kılındığımız açıklanmıştır. Bizden başka, hak olarak hiç kimse bu makamı iddia edemez.

    Allah’ı ve ölümü çok anın. Kur’an’ı çok tilavet edin. Peygamber salla'llâhu aleyhi ve alih’e çok salavat getirin. Çünkü Peygamber’e salavat getirmenin on hasenesi (sevabı) vardır. Size yaptığım tavsiyeleri unutmayın. Selamımı size ileterek sizi Allah’a emanet ediyorum.

TUHEF UL UKÛL (AKILLARA HEDİYE)

 

Müslümanda On Haslet

Ey Resulullah'ın torunu nasıl amel edeyim?

İman ve İslam

Günahtan uzaklaşın!

Dünya ehli, gaflet ehlidir

Dünya ve Ahiret Hayrı

Ahiret için azık hazırlayın!

İtaat İzzeti

İmanla temiz işler anlaşılır

Allah'ın Rahmeti

 

 

 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (0)