• Nombre de visites :
  • 512
  • 16/12/2007
  • Date :

  Yüzbinler Hamas'ın 20. yılını kutlamak için toplandı

yüzbinler hamas

   Hamas, 20. kuruluş yıldönümünü kutlarken parti liderlerinden Meşal '3. ve 4. intifadayı bile yapacak güçteyiz' açıklamasında bulundu.

   Hamas'ın 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle bugün Gazze'de yüzbinlerce kişi toplandı. Hamas'ın kuruluşunu kutlamak için alanlara toplanan Filistinliler gövde gösterisi yaptı.

   Hamas'ın Şam'daki lideri Halid Meşal, Filistinlilerin "üçüncü veya dördüncü intifadayı başlatacak durumda olduğunu" söyledi.

   Meşal, kuruluşunun 20. yıldönümünü kutlayan Hamas'ın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Hamas'ın çıkmazda olduğunu düşünenler yanılıyor, meşruiyetin uluslararası destekten ileri geldiğini düşünenler de yanılıyor, meşruiyetin kaynağı halktır" dedi.

   Meşal, Hamas'ın 20. kuruluş yıldönümünün, "zor şartlar altında" kutlandığını söyledi.

   Meşal'e göre, Hamas'ın geçen Haziran'da El Fetih'le girdiği çatışmada Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirmesinden sonra abluka altına alınan bölgede, "kuşatılmış halde bulunan Filistinliler acı verici bir durum içinde".

MEŞAL: ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ

   Meşal, İsrail yönetimine hiçbir zaman taviz vermeyeceklerini belirterek, İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesi dışında hiçbir çözüm yolu olmadığını ifade etti.

  Meşal, "Biz 1967 sınırlarını kabul ediyoruz ve Kudüs'ün bir kısmını değil, tamamını istiyoruz. İsrail'in kuruluş tarihi olan 1948'den bu yana sürgün edilen Filistinliler'in de tekrar evlerine dönmesini istiyoruz" dedi. ABD'nin Annapolis kentinde yapılan Ortadoğu barış konferansını da değerlendiren Meşal, "Annapolis'teki toplantı, sadece İsrail'in Filistin üzerindeki işgal gücünü arttırmaktı. Ayrıca bu toplantı, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları meşrulaştırmayı ve arttırmayı hedeflemekteydi. Bu toplantıda Filistinliler'in yararına hiç bir şey yoktu" diye konuştu.

   Bu arada, Hamas'ın 20. kuruluş yıldönümünü kutlamak için on binlerce Filistinlinin Gazze'nin merkezinde toplandığı bildirildi.

  Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri de bu kutlamaların Hamas'ın halk desteğini kaybettiğine ilişkin yapılan açıklamalara verilecek kesin bir cevap olacağını belirtti.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)