İlgili Yazılar
 • Niçin Evlilik?
  Niçin Evlilik?
  Evliliği çok dar kapsamlı düşünmek veya sadece dünyevi hedeflere ulaşmak için onu bir araç olarak görmek, yüce insanlık makamına...
 • Ailenin önemi
  Ailenin önemi
  Ey insanlar! Sizi bir tek canlıdan yaratan, ondan da onun eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üreten Rebbinize karşı gelmekten sakının.
 • İSLAMDA AİLENİN MAKAMI
  İSLAMDA AİLENİN MAKAMI
  İslamda annelik makamı ve annelik makamını ve insanın hayatındaki rolünü anlayabilmemiz için yüce Rabbimizin kitabına ve...
 • Nombre de visites :
 • 1444
 • 6/4/2011
 • Date :

SAĞLIKLI AİLE 1

sağlikli aile 2

Aile toplumum en küçük yapı taşıdır. Fertler aileyi, aileler toplumu oluşturur.Ferdlerin ruh yapısının sağlıklı olmasıyla sağlıklı aile ,sağlıklı ailelerden de, sağlıklı toplum oluşur.Aile evvela kadın ve erkeğin evlenmesi ile kurulur. Bundan dolayıdır ki ailenin sağlıklı olmasında eş seçiminin çok önemli bir rolü vardır. Eş seçerken sadece kendimize beraber yasayacağımız ferdi değil de, çocuklarımıza anne yada baba olacak şahsi seçtiğimizi dikkate almak gerekir. Bundan dolayı eslerin güzel ahlaklı olması çok önem verilmesi gereken bir konudur.

Bu konuda yüce peygamberimiz Hz Muhammed(saa) eş seçiminde bize su tavsiyelerde bulunuyor;

“Bir kimse kızınızı istemeye geldiğinde ahlak ve dinini beğenirseniz onunla ilişkiye giriniz ve ona red cevabı vermeyiniz. Aksi takdirde karşınıza büyük zorluk ve sıkıntılar çıkar.”

İşte Resul-i Ekrem (s.a.a)’in, Hazret-i Fatıma’yı evlendirirken dini tam, takvası tam, ahlakı tam ve her yönüyle halkın en üstünü olan müminlerin emiri İmam Ali (a.s)’ı Abdurrahman ve Osman’ın bol servetine tercih etmeleri bu sözün tecellisi olsa gerek.

Kadının malı ve güzelliği için onunla evlenmeyiniz; zira güzellik onu bozabilir, servet ise onu itaatsizliğe sürükleyebilir. Onun dindarlığını birinci derecede tutup; kendinize eş seçiniz.”

Yine İmam Hasan (a.s) da, “bekâr bir kızım var onu nasıl bir erkekle evlendirmeliyim?” sorusuna “Onu takvalı birisiyle evlendir, zira kızını severse kıymetini bilecek, sevmezse de ona zulmetmeyi reva görmeyecektir” şeklinde cevap vermişlerdi.

“Yine Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurmuşlardır:

“Sakın ahmak kadınlarla evlenmeyiniz. Zira onun sevgisi bela, doğurduğu çocuk ise alçak ve fasid olur.”

Peygamberin, tavsiyesi üzere yapılan es seçiminden sonra eslerin birbirlerine karşı davranışları aile yapısının sağlık durumunu belirler. Nitekim aile vücudun organlarına benzer.organların birindeki arıza, diğer organların ritmini , isleyişini ve fonksiyonellini etkiler.

Eşler her şeyden önce, evlenmekle almış oldukları sorumluluğun bilincinde olmalıdır, Evlilik  bir alış veriş değilde bir veriş alıştır.

Huzurlu ve sağlıklı bir aile mutlu olmaya çalışmakla debilde mutlu etmeye çalışmakla olur. Bunun yanında kadına ve erkeğe ayrı ayrı vazifeler düşer. Bu vazifelerden Ayetullah İbrahim Emini´nin kitabında detaylı bir şekilde bahsedilmektedir. .Ben meselenin psikolojik boyutuna değinmek istiyorum.


Evlilik Büyük Bir İbadettir

Ailede Fazilet Tecellileri-6

Sevgiyi Bildirmenin Ailedeki Rolü-2

Sevgiyi Bildirmenin Ailedeki Rolü-2

Evlilik Şifadır

 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (0)